Khenpo Karma Wangyel Eestis november 2018

Buddha õpetuse alus: õilsate mõistetud neli tõsiasja tegelikkuse kohta

Registreeri siin

khenpo only
Khenpo aprillis 2018 Põltsamaa vallas Kamari järvel Umbusi lähedal

Yeshe Khorlo Eesti MTÜ kutsel tuleb khenpo Karma Wangyel taas Eestisse õpetama.

(Khenpo kevadist avalikku loengut saab vaadata siit: https://www.youtube.com/watch?v=eRXNbQomcI8. Loeng tiibeti keeles, eestikeelsete subtiitritega.

Aeg: 23. novembril kell 18.00: Sissejuhatav loeng õilsate mõistetud neljast tõsiasjast tegelikkuse kohta (annetusepõhine). 

24. ja 25. novembril kell 10-18 õpetused samal teemal jätkuvad (vt maksumuse infot allpool).

Toimumiskoht: Tallinn, Kullo lastegalerii, vanalinn, Kuninga 6.

Tõlge tiibeti keelest eesti keelde.

On suur vahe, kas budismi nii tuntud ja esmapilgul selgesti mõistetavaid õpetusi õpetab algaja õpetaja või khenpo ehk budistliku filosoofia õpingute kõik astmed läbinud õpetaja ja joogi, kes on ise läbi teinud kolmeaastase traditsioonilise eralduse, millele lisandub hulgaliselt lühiajalisi eraldusperioode, kes on juhtinud Gangteng rinpotše kloosterinstituuti Bhutanis ning õpetab nüüd aastaid Läänes eelkõige dzogtšeni ehk kõige kõrgemaid õpetusi, juhendades harjutuslaagreid ja kommenteerides tekste. Kindlasti pole need õpetused sellised, kus õpetaja annab rutiinse ülevaate nn neljast tõest, pigem saab see olema kõikehõlmav budismi olemuse tabamine erinevatest vaatepunktidest ning nende nelja tõsiasja rakendamine igaühe enese elus.

Traditsiooniliselt öeldakse, et Buddha kõige esimeseks õpetuseks oli õilsate mõistetud neli tõsiasja tegelikkuse kohta. Tavaliselt tõlgitakse seda “neljaks õilsaks tõeks”, kuid päris täpne see pole, originaalversioon on avatud mitmetele tõlgendustele ning õige tähenduse mõistmiseks tuleb tunda nii paali- kui ka sanskritikeelseid allikaid, kus nelja tõsiasja tähendust selgitatakse. Tiibeti keelde on see tõlgitud kui “õilsate neli tõde.”

Budismihuviliste, eriti aga vadžrajaana budismi järgijate hulgas on palju neid, kes on õpetust küll kuulnud, kuid seda mitte algusest, olles pigem saanud juhiseid mingi konkreetse praktika, mantralausumise või ka lihtsalt meditatsiooni kohta. Nõnda võib juhtuda, et alus, millele meeleharjutused peaksid toetuma, pole väga kindel või puudub sootuks. Ometi peaks kogu praktika toetuma Buddha õpetuse põhiväidete tähenduse selgel mõistmisel. Vaid siis viib meeleharjutamine eesmärgini, milleks pole vaid lühiajaline meelerahu ja mõnus enesetunne, vaid maailma ja iseenda olemuse tõeline mõistmine, millega käib lahutamatult kaasas kõikehõlmav hoolimine ja sügav meelerahu.

Kahepäevase õpetuse käigus annab khenpo põhjaliku ülevaate tegelikkuse neljast aspektist, mis võtab kokku kogu budismi olemuse. Üks võimalus neid nelja aspekti tõlkida oleks 1) rahulolematus (tihti tõlgitud ka kannatuseks), 2) rahulolematuse põhjus, 3) rahulolematuse lakkamine ning 4) rahulolematuse lakkamisele viiv tee.

Khenpo Karma Wangyel on õpetlane ja joogi, IX Gangteng rinpotše vend. Ta on sündinud 1964. aastal Bhutanis, hariduse saanud Indias Mysore’is Penor rinpotše budistliku filosoofia instituudis. Pärast filosoofiaõpinguid ning instituudis õppejõuna töötamist läbis khenpo Karma Wangyel traditsioonilise kolmeaastase eraldusperioodi, et rakendada teooriat praktikas, mõista meditatsiooni ehk meelevaatluse abil inimmeele tegelikku loomust. Gangteng rinpotše on khenpo Karma Wangyelile andnud loa õpetada budismi kõiki aspekte – lisaks budistlikule filosoofiale annab khenpo kõiki pühitsusi ning juhendab juba mitmeid aastaid ka kõiki dzogtšeni astmetega seotud eralduslaagreid.

Alates 2011. aastast resideerub khenpo Karma Wangyel Prantsusmaal Gangteng rinpotše rajatud budismikeskuses,
Maksumus: Reedene loeng on tasuta, soovi korral annetus. Nädalavahetuse kahepäevane õpetus enne 10. novembrit tasudes 40 eurot, alates 10. novembrist 50 eurot.
Võimalik maksta ka arvega.
Need, kelle majanduslik olukord ei võimalda õpetustel osaleda, kuid soov on siiski suur, võtke palun ühendust korraldajatega: yeshekhorloest@gmail.com. Registreerimine siin: https://goo.gl/7cXkwe