Gangteng tulku

rinpoche

Gangteng tulku rinpotše on Pema Lingpa õpetusliini hoidja ja ningma koolkonna pea Bhutanis.

Ta on sündinud 1955. aastal Bhutanis Trongsa linna lähedal. Ta on 16. sajandi varandusteleidja Pema Lingpa poja Dawa Gyalse poja Gyalse Pema Thrinle taassünd, keda ühtlasi peetakse esimeseks Gangteng tulkuks. Praegune Gangteng tulku on taassündide järgnevuses üheksas. 9. tulkuks tunnistasid ta muuhulgas 16. karmapa, Dudjom rinpotše, Dilgo Khyentse rinpotše ja teised ningma koolkonna olulisimad õpetajad. Ka üks Gangteng rinpotše põhiõpetajatest oli Dudjom rinpotše. Tema juureõpetaja on Bhutani endine dže khenpo (dalai-laama-sarnasele tiitlile vastav aunimetus Bhutanis) Tenzin Thöndup.

Üle kümne aasta oma elust on Gangteng rinpotše veetnud eralduses, mis tema puhul tähendab ühtlasi seda, et ta on täielikult mõistnud dzogtšeni vaate olemust. Ta on aastaid õppinud Dudjom rinpotše, Chatral rinpotše ja Dilgo Khyentse rinpotše jt juhendamisel. Paljud ningma koolkonna olulisemate instituutide õpetlased peavad just Gangteng rinpotšed tänapäeva üheks suurimaks õpetlaseks, kasutades tema kohta epiteeti „kõiketeadja“, kuna ta valdab täielikult madhjamaka filosoofiat kõikide Tiibeti budismi koolkondade eripäradest lähtuvalt. Seega, tegemist on õpetajaga, kes on korraga täielikult joogi ja täielikult õpetlane.

Rinpotše on lisaks Namkhai Norbu rinpotšele üks esimesi õpetajaid, kes otsustas lääne inimestele hakata õpetama dzogtšeni. Ta on arvamusel, et kui igapäevane sādhana-teostamine ühendada dzogtšeni vaate ja meele olemuse vaatlemise tehnikatega (mille tulemuseks on meele olemuses püsimine), on just selline meele arendamise viis üks tõhusamaid virgumiseni, enese ja maailma olemuse mõistmiseni, meeleplekkide täieliku puhastamiseni ja võrdse kaastunde täieliku avaldumiseni viivaid vahendeid.

Lisaks dzogtšeni õpetamisele, Bhutanis tegutsevate munga- ja nunnakloostrite, budistlike instituutide ja eralduskeskuste juhtimisele asutati Gangteng rinpotše algatusel ningma koolkonna traditsioonilisel filosoofiaprogrammil põhinev online-kool lääne inimestele, et nad võiks põhjalikult ja süvendatult õppida budistlikku filosoofiat, mis on samal ajal ühendatud praktikaga. Täpsemalt siin: http://www.longchenrabjam.org/.